7 روز ضمانت برگشت و تعویض کالا ( بی قید و شرط ) | ارسال رایگان تمامی سفارش ها به سراسر ایران

چگونه بوی بد چرم را از بین ببریم

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

در این مطلب به جواب سوال چگونه بوی بد چرم را از بین ببریم؟ می پردازیم که می تواند از کالاهای چرمی ناشی شود. ما برخی روش های اصلی را بررسی می کنیم که با استفاده از آنها می توانید از شر بوی بد کالاهای چرمی خود که در اثر مراقبت نادرست ایجاد می شود، خلاص شوید. و در آخر به سوالات متداول در مورد بوی بد چرم پاسخ می دهیم.

استفاده از روش های خانگی

اولین گزینه پیش رو برای از بین بردن بوی بد چرم با استفاده از درمان های خانگی هست که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

خشک کردن

اگر کیف شما خیس شده باشد و اقدامات مناسبی برای خشک کردن آن انجام ندهید ممکن است کیف شما بوی کپک بدهد. بنابراین اگر کیف شما خیس شد اولین اقدام این است که آن را اول با دستمال و حوله خشک کنید و سپس در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. نور مستقیم موجب ترک خوردن چرم دباغی شده گیاهی شود.

و یا از یک سشوار برای خشک کردن استفاده نمایید به این صورت که دمای سشوار کم باشد و از تماس نزدیک خودداری نمایید.

سرکه

اسید موجود در سرکه در واقع به مقابله با هرگونه بوی بد کمک می کند، سرکه با بوی تند خود می تواند هر بوی بد دیگری را که در چرم طبیعی به وجود می آید از بین ببرد.

قبل از انجام کار یک تست نقطه ای انجام دهید تا مطمئن شوید که باعث تغییر رنگ چرم نمی شود. به این صورت که سرکه سفید را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و یک ناحیه ی بسیار کوچک را برای تست انتخاب کنید و اگر تغییر رنگی وجود نداشت سپس اقدام به تمیز کردن کامل آن کنید.

از پارچه ی تمیز برای انجام اینکار استفاده کنید و سطح چرم را با محلولی که درست کرده اید پاک کنید. در موارد بوی شدید می توانید چرم را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در محلول خیس کنید و سپس با دستمال خشک کرده و در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

جوش شیرین

جوش شیرین برای جذب بوهای بد عالی است و استفاده از آن حتی برای چرم های دباغی شده یا چرم های ساخته شده به روش دباغی گیاهی بی خطر است.

به این صورت که روی اقلام چرمی خود یک لایه نازک جوش شیرین بریزید و سپس آن را درون یک کیسه زیپ دار قراردهید و بگذارید ۲۴ ساعت بماند. سپس جوش شیرین را با یک پارچه ی تمیز و نرم بردارید مواظب باشید که سطح چرم دچار خراشیدگی نشود. این کار را تا زمانی که بو از بین برود انجام دهید.

پیری چرم

به دلیل فرآیند دباغی، چرم واقعی بوها را به گونه ای جذب می کند که چرم مصنوعی آن را جذب نمیکند، فرایند پیری در واقع چرم را نرم می کند به این صورت که منافذ را باز کرده و دوباره بوی چرم را آزاد می کند. این برای هر چرم واقعی صدق می کند چه اقلام چرمی که از طریق فرآیند دباغی کرومی ساخته شده اند و چه اقلام چرمی که از طریق دباغی گیاهی ساخته شده اند.

استفاده از محصولات مخصوص چرم

از طرف دیگر می توانید محصولات مخصوص چرم را تهیه کرده و از آن ها استفاده کنید.

پاک کننده چرم

سعی کنید از یک پاک کننده چرم که به طور خاص برای محصول شما طراحی شده است استفاده نمایید برای مثال اگر می خواهید بوی ناطبوع یک مبل چرمی را از بین ببرید، از محلولی که مخصوص آن است استفاده کنید.

حالت دهنده ی چرم

پس از تمیز کردن هر اقلامی که از چرم طبیعی ساخته شده است، همیشه باید آن را حالت دهید. این نه تنها بوها را از بین میبرد بلکه رنگ و درخشندگی چرم را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

سوالات متدوال بوی چرم

چرا چرم بو میدهد؟

چرم از پوست حیوانات ساخته شده است، به همین دلیل وقتی به حال خود رها شود بوی خاصی به مشام می رسد و اگر رفتار درستی با چرم نشود از داخل شروع به پوسیدن و شکستن می کند و بوی متمایزی شبیه به کود از چرم ایجاد می شود.

بوی چرم طبیعی چگونه است؟

برخلاف چرم تقلبی که بوی پلاستیک و مواد شیمیایی می دهد، چرم واقعی بوی حیوانات یا دام میدهد. این بدان معنا نیست که همه ی چرم ها مانند بقیه بوی چرم می دهند، چرم  طبیعی ارزان، علی رغم اینکه چرم طبیعی است همچنان بویی بیشتر شبیه به مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت آن خواهد داشت.

آیا چرم بوی بدی دارد؟

چرم به عنوان یک ماده ی طبیعی تمایل به جذب باکتری ها و ایجاد بوهای قوی در طول زمان دارد. چرم به دلیل دوام و کیفیت بالا بسیار محبوب است اما باید تمیز شود، البته بسیار کمتر از برخی پارچه های دیگر.

امیدوارم روشی را پیدا کرده باشید که به وسیله ی آن بتوانید اجناس چرمی خود را از شر بوی بد خلاص کنید.

پیمایش به بالا